|
Kako postati nesrećan bez tuđe pomoći
899,00 din.
Police knjižara danas su krcate literaturom iz oblasti samopomoći. Pol Vaclavik je objavio verovatno prvi priručnik sa uputstvima za promovisanje sopstvene nesreće, uspešnu parodiju self-help žanra. Teoretska osnova knjige zasnovana je na nalazima takozvane Palo Alto škole, čiji je jedan od pokretača Vaclavik. Teorija komunikacije koju su pripadnici škole razvili u suštini je izvedena iz istraživanja paradoksa ljudske komunikacije i njenih poremećaja. Kako postati nesrećan počiva upravo na tim paradoksima i slobodi da se poigramo sa besmislenim i iracionalnim postupcima kojima samosabotiramo sebe, ne prežući od hvatanja ukoštac sa prošlim, sadašnjim i budućim umišljenim problemima.
Knjiga neznatne dužine i neodoljivog šarma Kako postati nesrećan nedvosmisleno raskida sa idejom da je cilj ljudskih bića težnja za srećom. Pol Vaclavik metaforama, aforizmima, anegdotama i poučnim pričama na zabavan i ironičan način opisuje različite mogućnosti da svoj svakodnevni život učinite nepodnošljivim i istrajete u pridavanju izuzetne važnosti trivijalnim događajima.
Pol Vaclavik (1921–2007) bio je austrijski psiholog. Najpre je stekao filozofsko i filološko obrazovanje, a kasnije se posvetio kliničkoj psihoterapiji. Najviše se bavio interpersonalnom komunikacijom u porodici i drugim društvenim grupama. Bio je profesor psihoterapije na univerzitetu u Stanfordu, kao i gostujući profesor na više univerziteta u SAD, Kanadi, Latinskoj Americi i Evropi. Kao član Palo Alto škole, jedan je od rodonačelnika teorije komunikacije. Autor je brojnih knjiga iz oblasti psihologije i komunikologije.