|
Posledice kapitalizma : proizvođenje nezadovoljstva i otpora
2.750,00 din.
Pandemija kovida-19 razotkrila je velike propuste i strašne brutalnosti današnjeg kapitalističkog sistema. Da li će to biti samo kriza ili i prilika za promenu, zavisi od toga šta će sami ljudi uraditi. Kako politika oblikuje naš svet, naše živote, naše percepcije? Kolikim delom našeg „zdravog razuma“ upravljaju potrebe i interesi vladajućih klasa? Kako da se usprotivimo kapitalističkim strukturama koje sada prete da unište celokupan život na ovoj planeti? Posledice kapitalizma analiziraju duboke, često nesagledane povezanosti između neoliberalnog „zdravog razuma“ i struktura moći. Pokazujući te veze, sagledavamo način na koji vladajuća hegemonija drži društvene pokrete podeljene i marginalizovane i, što je najvažnije, uviđamo kako se možemo boriti protiv tih podela.
Marv Voterston je profesor emeritus na Školi za geografiju, razvoj i životnu sredinu na Univerzitetu Arizona, gde je predavao duže od trideset godina. Bio je direktor Osnovnog interdisciplinarnog programa za komparativne kulturalne i književne studije Univerziteta Arizone. Njegov rad se usredsređuje na gramšijevske pojmove hegemonije i zdravog razuma, kao i njihove povezanosti sa društvenom pravdom i progresivnom društvenom promenom. Njegove najnovije knjige su Wageless Life: A Manifesto for a Future beyond Capitalism (koautorstvo s Janom Šoom) i Geographic Thought: A Praxis Perspective (kopriređivač sa Džordžom Hendersonom).
Noam Čomski, lingvista, filozof i politički aktivista, profesor je emeritus na Masačusetskom institutu za tehnologiju (MIT). Autor je brojnih bestselera među kojima su: Hegemonija ili opstanak, Neuspele države, Moć i teror, Imperijalne ambicije, itd. Ključna je figura leve intelektualne scene i jedan je od najznačajnijih i najuticajnijih intelektualaca našeg doba.