|
Etika u psihoterapiji
Originalna cena je bila: 1.760,00 din..1.584,00 din.Trenutna cena je: 1.584,00 din..
Šta je etička odluka i koji su modeli etičkog odlučivanja u psihoterapiji? Koji su motivi za bavljenje psihoterapijom? Koja su prava klijenata u psihoterapiji? Da li postoji garancija uspeha u psihoterapiji? O poverljivosti, o otkrivanju psihoterapijske tajne i o tome kako klijent razume poverljivost. Šta je neovlašteno otkrivanje psihoterapijske tajne? Da li psihoterapeut ima pravo da odbije lečenje klijenta? Da li psihoterapeut i klijent mogu biti prijatelji? O primanju poklona od klijenata i neočekivanim susretima sa klijentima na javnim mestima. O krivičnoj odgovornosti i krivičnoj prijavi protiv psihoterapeuta. Onlajn psihoterapija – prednosti, mane i etičke dileme…
Knjiga Etika u psihoterapiji autorke prof. dr Gordane Dedić je prva knjiga na srpskom jeziku iz oblasti etike u psihoterapiji i prvenstveno je namenjena psihoterapeutima i edukantima psihoterapije, ali i psihijatrima, psiholozima, studentima medicine i psihologije, kao i zainteresovanim klijentima. Porastom svesti o značaju mentalnog zdravlja i sve većem broju psihoterapeuta, ali i onih koji traže njihovu pomoć ova knjiga je važna i neophodna kako bi se razjasnile brojne dileme i nepoznanice u ovoj oblasti.
Svest o etičkim standardima i kodeksima presudna je za kompetentnost u oblasti etike, ali ta svest ipak ne može zameniti aktivan i promišljen pristup ispunjavanju etičkih odgovornosti psihoterapeuta. Svaki novi klijent je jedinstven i izazov profesionalnog rada znači da će psihoterapeuti nužno morati da odgovore na neočekivane poteškoće koje će zahtevati donošenje profesionalnih sudova u okolnostima koje se mogu stalno menjati i zahtevati rešavanje etičkih dilema. U tome im može pomoći upravo jedna ovakva knjiga koja se bavi osnovnim pojmovima etike, principima rada sa klijentima i svim važnim pitanjima iz relevantnih oblasti sa kojima se psihoterapeuti susreću u radu sa klijentima.
Kao poseban dodatak u prilogu je dat Etički kodeks Saveza psihoterapeuta Srbije.
OSNOVNE VEŠTINE PRI REŠAVANJU ETIČKIH DILEMA U RADU PSIHOTERAPEUTA
- Šta je „psihička infekcija“ i kako psihoterapeuti mogu pomoći sebi?
- Šta je informisani pristanak i kako se daje?
- O etičkim aspektima plaćanja u psihoterapiji.
- Dvojni odnosi psihoterapeuta i članova porodice i bliskih prijatelja.
- Etičke dileme erotske privlačnosti i intimnosti između psihoterapeuta i klijenta
- Etičke dileme reklamiranja i ponašanje psihoterapeuta u medijima
- Etičke i pravne dileme u radu sa suicidnim klijentom i prikaz suicida u medijima
Gordana Dedić je redovni profesor, neuropsihijatar, subspecijalista i psihoterapeut. Predavala je na Medicinskom fakultetu VMA na integrisanim i doktorskim studijama, kao i na master studijama iz psihoterapije na Fakultetu za pravne i poslovne studije u Novom Sadu. Do odlaska u penziju bila je načelnik Dnevne bolnice Klinike za psihijatriju VMA, a trenutno predaje u Centru za psihoterapijske studije u Beogradu i radi u privatnoj praksi. Redovni je član SKAIN (Srpska kraljevska akademija inovacionih nauka), autor je devet knjiga i preko 170 stručnih i naučnih radova.