0

Pretraga

Orlov presto

Šifra proizvoda978-86-6170-025-5

Originalna cena je bila: 1.430,00 din..Trenutna cena je: 1.144,00 din..

Autor

Prevod

Prevod sa

Izdavač

Godina izdanja

Broj strana

293

Povez

Format

20 cm

Oblast

„Živeli smo sa zaslepljenim očima ne znajući šta da radi- mo s demokratijom. Od Asteka do PRI-a, ovde se s tom lop- tom nikada nismo igrali”

„Stave ti na grudi trobojnu traku, sedneš na Orlov presto i, idemo! To je kao da si se popeo na rolerkoster, puste te… a ti napraviš grimasu koja postaje Orlov presto, a nije niš- ta više niti manje nego sedište na rolerkosteru koji zovemo Meksička republika.

Jedan od najznačajnijih pisaca Meksika i Latinske Amerike, Karlos Fuentes i ovim romanom pokazuje svu svoju virtuoznost i sposobnost da mu je svaki roman različit od prethodnih. Ovom prilikom bavi se političkom fikcijom jer piše 2003. godine o predsedničkim izborima 2024. Orlov presto je simboličan izraz za fotelju predsednika Meksika
Meksiko je pod sankcijama zato što je odbio da učestvuje sa vojskom SAD u okupaciji Kolumbije, u borbi protiv narkokartela i što ne prihvata cenu nafte koju zahtevaju Amerikanci. Kazna stiže u vidu gašenju satelita za komunikacije koji je iznajmljen od Amerikanaca, tako da Meksiko ostaje bez telefona, računara, televizije i svih mogućih medija. Jedini način da protagonisti borbe za predsednički položaj komuniciraju su pisma. Čitav roman sastoji se iz razmenjenih pisama. Iz njihovog sadržaja vidimo svu korupciju, laži, ucene i prevare koje se koriste da bi se stiglo do najvišeg položaja. Jedna sumorna slika političke scene, aktuelna danas koliko i juče, i ne samo u Meksiku.

Dalibor Soldatić

Karlos Fuentes (1928-2012), romansijer, pripovedač, dramski pisac i esejista. Jedan je od najznačajnijih meksičkih pisaca 20. veka, i jedan od najistaknutijih pisaca savremene svetske književnosti. Levičar po opredeljenju, naklonjen zapatistima, podr- žavao je Kubansku revoluciju i Fidela Kastra, kasnije i sandinistički pokret u Nikaragvi, zbog čega mu je jedno vreme bio zabranjen ulazak u SAD. Kasnije će predavati na nekoliko američkih univerziteta. Objavio je više od dvadeset knjiga proze, među kojima su i romani: Smrt Artemija Kruza (1962), Aura (1962), Terra Nostra (1975), Stari gringo (1985), Kristofer nerođeni (1987), Srećne porodice (2006), Volja i sudbina (2008), Adam u raju (2009), Ahil ili gerilac i ubica (2016)… Na srpski jezik objavljena je i knjiga njegovih eseja Zakopano ogledalo – razmišljanje o Španiji i Americi.

Proizvod je dodat u korpu