|
Istočni Mediteran : roman
1.980,00 din.
Tumarajući zavojitim sokacima Nikozije, Margarita se suočava sa turbulentnom tranzicijom kiparskog društva. Britanski kolonizator se povlači, a grčka i turska zajednica se sve više međusobno udaljavaju. Razapeta između tuge, ogorčenosti i prkosa, Margarita sa svojim alter egom Eleni preispituje svoja osećanja i ulogu u novom poretku. Kroz tehniku toka svesti, u kovitlac njene unutrašnje borbe upliću se glasovi drevnih kiparskih junaka, intelektualaca, narodnih pesnika, novih stradalnika i njihovih dželata, dok se junakinja istovremeno zapliće u tajni ljubavni trougao. Roman osvetljava složenost identiteta, društvenih promena i ljubavi na raskršću prošlosti i budućnosti.
Izdanje obuhvata uvodnu studiju književnog kritičara Lefterisa Papaleondiua, izbor iz književne kritike i hronologiju autorkinog života i rada. Roman je ovenčan Državnom nagradom za roman Kipra.
Ivi Meleagru (Ήβη Μελεάγρου, 1928–2019) kiparska književnica grčkog porekla. U svojim delima usredsređuje se na tranziciju kiparskog društva od britanske prevlasti ka burnim godinama sticanja nezavisnosti, sve do turske invazije. Stil joj se odlikuje smelom upotrebom avangardnih književnih postupaka (tok svesti, psihonaracija, pripovedani monolog). Pisala je uglavnom romane i pripovetke, od kojih su najvažniji: Istočni Mediteran (Ανατολική Μεσόγειος), Pretposlednje doba (Προτελευταία Εποχή), Bezimeni grad (Πόλη Ανώνυμη), Razgovori sa Čeom (Συνομιλίες με τον Che), Prvi zaron ka morskom dnu (Πρώτη κατάδυση στον ωκεάνιο βυθό).
Smatra se jednom od najvažnijih figura kiparske književnosti. Bila je jedan od osnivača i glavni urednik časopisa Kiparski letopisi i sekretarica prvog Udruženja književnika Kipra. Dobitnica je Državne nagrade za roman Kipra, Državne nagrade za roman Grčke, Nagrade „Jorgos Filipu Pjeridis“ za životno delo i Odličja za književnost, umetnost i nauku Kipra.