0

Pretraga

Jugosloveni i Španski građanski rat

Šifra proizvoda978-99976-082-8-4

3.498,00 din.

Autor

Izdavač

, ,

Godina izdanja

Broj strana

619

Povez

Format

24 cm

Oblast

,

Recenzenti izdanja su prof. dr Milan Ristović (Univerzitet u Beogradu), dr Olga Manojlović Pintar (Institut za noviju istoriju Srbije) i prof. dr Vjeran Pavlaković (Sveučilište u Rijeci).

Struktura ove knjige je sljedeća: tekst je podijeljen u osam poglavlja, pri čemu prvo služi kao istorijski uvod, dok posljednje služi kao pregledni epilog, praćen kraćim zaključkom. Prvo po­glavlje, “Daleki horizonti”, daje pregled istorije odnosa Južnih Slovena i naroda na Iberijskom poluostrvu. Kraćim ekspozeom po­kriven je period od dolaska Sefarda na Balkan, preko habsburško–osmanske ere, do ostvarivanja kulturnih kontakata u 19. vijeku. Tu se tretira i uzajamna percepcija, kako kroz skromne napise u štampi, tako i kroz ostvarenja prvih putopisaca s početka 20. vi­jeka. Detaljniji je opis diplomatskih i trgovinskih veza tokom prve polovine stoljeća, sve do izbijanja rata 1936. godine. Nasta­vak ovog poglavlja donosi pregled španske istorije od pada impe­rije potkraj 19. vijeka do stvaranja Republike. Tu se u fokus stavlja politička i društvena istorija, sa posebnim osvrtom na dru­štvene klase, radnički pokret i političke stranke, koje je važno razumjeti kao subjekte ratne predistorije. Konačno, ovdje je opisan početak rata i njegovo trajanje do uključenja stranaca u sukob.

Drugo poglavlje, “Intervencija i solidarnost”, hronolo­ški pokriva vrijeme od intervencije stranih sila u španskom konfliktu do završetka prve bitke za Madrid u novembru 1936. go­dine. Ovdje se problematizuje pitanje stranih učesnika, njihovih motiva, kao i ulaska Italije i Njemačke u ovaj rat. Takođe, daje se istorijska perspektiva Sovjetskog Saveza, Kominterne i komuni­stičkog pokreta, sa ciljem razumijevanja uloge španskih komuni­sta. Uz radničke milicije, opisuju se i prvi jugoslovenski dobro­voljci u ratu. Poglavlje potom obrađuje istoriju KPJ, njeno uključe­nje u špansku kampanju i osnivanje punkta u Parizu. Ovdje se poseb­no obrađuje i odlazak prvih grupa političkih emigranata iz So­vjetskog Saveza.

Treće poglavlje, “Jugoslovensko predratište”, počinje opi­som pozicije režima Milana Stojadinovića, a nastavlja se ana­lizom javnog mnjenja, prevenstveno, pisanja štampe. Takođe, obra­đuje se rad diplomatske službe Kraljevine Jugoslavije, odnosno Po­slanstva u Madridu. Najveći dio ovog poglavlja posvećen je orga­nizaciji punktova za slanje dobrovoljaca iz Jugoslavije u Španiju, a detaljno je opisana propala akcija slanja većeg broja ljudi brodom koji je rukovodstvo KPJ unajmilo u Francuskoj. Ovim dijelom tek­sta moguće je pratiti postepeno pomjeranje pozicija Stojadino­vićeve vlade, sa deklarativne neutralnosti prema represivnom mo­delu djelovanja, kojim se najavljuje približavanje države faši­stičkom bloku.

Četvrto poglavlje, “Iberijski rovovi”, tretira jugoslo­vensko učešće u ratu u Španiji od nove 1937. godine. Hro­nološki, ono pokriva period bitaka oko Malage, Harame i Gvada­lahare, do proljeća iste godine. Poglavlje počinje analizom moti­va, socijal­ne pozadine i političkih profila dobrovoljaca. Poseb­no se obra­đuju motivi onih koji iz Sovjetskog Saveza odlaze u tre­nutku jača­nja Staljinovog terora, kao i način na koji je ovaj proces dotaknuo Špansku Republiku. Ovdje se obrađuje i ulazak Jugoslove­na u službe baze Interbrigada u Albaseti. Dosta je prostora posve­ćeno i pita­nju grupisanja Jugoslovena u dvije jedinice, bataljonima “Dimi­trov” i “Đaković”, radu Blagoja Parovića kao predstavnika KPJ i pokretanju novina Dimitrovac.

Peto poglavlje, “Sumnja i povjerenje”, hronološki pokriva nešto širi period, mada težište ostaje na ljetu 1937. godine, sa posebnim osvrtom, što se vojne istorije tiče, na pad sjeverne zone i bitku za Brunete. Ovdje se opisuje odnos Jugoslovena prema unu­trašnjem rascjepu u Republici, tretira pitanje Jugoslovena među španskim anarhistima i daje pregled jugoslovenskih boraca po ra­zličitim rodovima vojske i jedinicama. Posebno je obrađeno pi­tanje rada kontraobavještajnih službi, dok se uz njega tretira i problematika represije.

Šesto poglavlje, “Magla i povlačenje”, počinje sa padom Milana Gorkića, dotadašnjeg generalnog sekretara KPJ, u ljeto 1937. godine. Ovo poglavlje najviše je posvećeno političkoj isto­riji koja se nastavlja u tonovima posljedica ovog događaja, posebno iz perspektive Božidara Maslarića, tada Parovićevog nasljedni­ka na mjestu predstavnika KPJ u Španiji. Pored opisa istorije sa­niteta i rada Jugoslovena u toj službi, u ovom poglavlju obrađen je i duži odmor jugoslovenskih jedinica u Aragonu tokom zime 1937–1938. godine. Što se tiče vojne istorije, ona počinje Saragoskom operacijom u avgustu 1937, a završava se povlačenjem internacio­nalaca u jesen 1938. godine. Konačni poraz Republike kratko je opi­san u narednom poglavlju.

Sedmo poglavlje, “Neutralna diktatura?”, nastavlja priču o pojačavanju cenzure u Kraljevini Jugoslaviji, odnosno okretanju zemlje ka bloku fašističkih država. Na ove procese vezana je re­porterska i obavještajna misija Miloša Crnjanskog u Frankovoj, nacionalističkoj Španiji, kao i posjeta opozicionog političara Dragoljuba Jovanovića, vođe “lijevih” zemljoradnika, Španskoj Re­publici. Ovo poglavlje takođe tretira sljedeće teme: publikacije i propaganda političke ljevice tokom 1937–1938, propaganda Ka­toličke crkve i hrvatkih desničara, odnos Vlatka Mačeka, vođe naj­veće opozicione stranke, prema ratu u Španiji, pitanje ratova­nja jugoslovenskih desničara na strani generala Franka i pitanje narodnofrontovske i nacionalne propagande KPJ. Najvažnije, ovo poglavlje razmatra odnos režima prema ratu u Španiji sve do nje­govog završetka, što se odnosi na razvoj službenih stavova, trgo­vinu sa zaraćenim stranama, pitanje diplomatskih predstavni­štava i problem konačnog priznanja “Nacionalne” Španije.

Posljednje poglavlje teksta, pod naslovom “Ratna emigra­cija”, odnosi se na sve ono što dolazi nakon završetka Španskog građanskog rata. Hronološki, radi se o tri različite faze: period do početka okupacije Jugoslavije, vrijeme Drugog svjetskog rata i poslijeratna epoha. Nekoliko aktera djeluje kroz ove etape: vetera­ni Španskog rata, republikanska emigracija i nekoliko državnih formacija — dvije Jugoslavije, okupacioni režimi i Frankova Španija. Naravno, ovaj dio teksta odnosi se na posljedice rata u njihovom dugom trajanju, bez pretenzije da rekonstruiše totalitet ovih kombinovanih istorija, ali je i ovdje dat detaljniji fokus u nekoliko elemenata. To su, posebno, boravak španskih boraca u francuskim logorima, akcija za njihov povratak u Jugoslaviju, njihovo učešće u kreiranju i vođenju Narodnooslobodilačke vojske, učešće u pokretu otpora u Francuskoj, kao i njihova uloga u izgradnji socijalističke Jugoslavije, uz prateći istorijat odnosa u trouglu između zvaničnog Beograda, Frankovog Madrida i španske republikanske emigracije.

Proizvod je dodat u korpu